Categories Nekategorizirano

Talno gretje in gretje z radiatorjem – Ključne razlike

Talno gretje in gretje z radiatorjem

V preteklosti je bilo gretje z radiatorjem očitna izbira za ogrevanje prostora, danes pa se soočamo s številnimi inovativnimi alternativami, ki so energetsko učinkovitejše, udobnejše in bolj estetske.

Medtem ko radiatorji še ostajajo pogosta izbira predvsem v slabše izoliranih objektih, je talno gretje Profix prva izbira pri novograditeljih.

Zakaj postaja talno gretje vse bolj priljubljeno in katere so ključne razlike ter prednosti v primerjavi z radiatorskim ogrevanjem?

Ključna razlika je v režimu ogrevanja

Talno gretje je nizkotemperaturni ogrevalni sistem, kar pomeni, da prenos toplote poteka preko velike površine tal z relativno nizko temperaturo.

Cevi so položene pod tlemi, v betonskem estrihu, v njih pa kroži topla voda s temperaturo med 25 in 35 stopinj Celzija. Toplota se skozi estrih prenese v tla in od tal navzgor ogreva prostor.

Gretje z radiatorji je visokotemperaturni režim, ki za enak učinek kot talno gretje potrebuje vodo, segreto na 50 ali 60 stopinj Celzija. Za ogrevanje sistemske vode ogrevalni sistem zato porabi več energije, pri enakih pogojih.

Dodatna prednost talnega gretja je, da lahko z njim bistveno bolj izkoristimo sodobne ogrevalne sisteme, ki temeljijo na izrabi obnovljivih virov energije. Toplotne črpalke in sončni kolektorji so namreč bolj učinkoviti z nizkotemperaturnim režimom ogrevanja.

Primerjava nizkotemperaturnega in visokotemperaturnega ogrevanja


Razlika v porazdelitvi toplote

Naslednja pomembna razlika med talnim gretjem in radiatorskim ogrevanjem je v načinu oddajanja toplote.

  1. Talno gretje je pogost primer sevalnega ogrevalnega sistema. Tak sistem oddaja toploto preko infrardečega sevanja, ki direktno segreva predmete v prostoru brez ogrevanja zraka. To omogoča enakomerno porazdelitev toplote in zmanjšuje prepihe.
  2. Radiatorji so klasičen primer konvekcijskega ogrevalnega sistema. Ti sistemi delujejo s segrevanjem zraka, ki nato kroži po prostoru. Gre za to, da se topel zrak dviga, hladen zrak pa pada, kar ustvarja kroženje zraka. To lahko povzroči neenakomerno porazdelitev toplote, občutek toplih in hladnih con ter večje izgube toplote.

Sevalna toplota je znana po svoji učinkovitosti in udobju, medtem ko konvekcijski sistemi omogočajo hitrejši ogrevalni čas.

3 prednosti talnega gretja v primerjavi z radiatorji

Moški hodi po toplem parketu, ki je posledica talnega gretja.
  1. Zdravju prijaznejše okolje

    Talno gretje zaradi načina oddajanja in distribucije toplote ustvarja človeku prijaznejšo in bolj zdravo bivalno okolje. Z njim je mogoče nižja temperatura ogrevalnega sistema, ki je za človeški organizem primernejša in udobnejša.

    Prav tako, ni možnosti za razvoj virusov in alergij, saj ni dvigovanja prahu in pršic, onemogočen pa je razvoj raznih neželenih mikroorganizmov zaradi ohranjanja ustrezne vlažnosti in temperature v prostoru.

    Z ohranjanjem ustrezne relativne vlažnosti je bivanjsko okolje ugodnejše za naše dihalne poti, idealna pa je tudi razporeditev toplote od nog navzgor.

  2. Ekonomičnost

    talnega gretja se kaže že v začetni investiciji, ki je primerljiva – v nekaterih primerih celo nižja – od investicije v radiatorsko ogrevanje, če upoštevamo celotne stroške, vključno z estrihom, ob uporabi enakovrednih materialov.

    Med obratovanjem talno gretje prinaša dodatne prihranke zaradi nižjih temperatur vode v sistemu, kar zmanjšuje porabo energije.

    Poleg tega, lahko talno gretja poveča tržno vrednost nepremičnine, kar je še posebej pomembno pri razmišljanju o prihodnji prodaji.

    V primerjavi z radiatorskim ogrevanjem imamo pri talnem gretju v prostoru nekaj stopinj nižjo temperaturo.

    Razlog za to je, da je temperatura razporejena od nog proti stropu, zato dobimo prijetno in enakomerno porazdelitev temperature po višini in tudi ne občutimo nizke sobne temperature.

    Zakaj, indikator so naše noge – s toplimi nogami namreč »zavedemo« telo, ki v primeru talnega gretja zazna nižjo temperaturo kot ugodno.

    Ko rečemo »tople noge«, sicer ne mislimo na resnično tople noge, saj tla pri talnem ogrevanju ne smejo biti dobesedno topla, ampak zgolj preprečimo občutek hladnega stika med nogami in tlemi.

    Čeprav se ena stopinja manj v prostoru ne sliši veliko, pa le-ta še zdaleč ni zanemarljiva pri mesečnih obratovalnih stroških. Na letni ravni predstavlja za vsako stopinja nižja temperatura tudi do 7% prihranek energije.

  3. Notranja arhitektura prostora

    Investitorji in še posebej arhitekti pogosto izbirajo talno gretje zaradi večje svobode pri oblikovanju notranjih prostorov.

    Ta sistem ogrevanja se elegantno skrije pod površino, ne da bi motil estetiko ali funkcionalnost prostora. To odpravlja omejitve, ki jih narekujejo tradicionalna grelna telesa in omogoča večjo ustvarjalnost pri načrtovanju interierja.

  4. Vsestranskost

    Talno ogrevanje je izjemno vsestransko, saj ga lahko vgradimo v različne vrste objektov, od šol, vrtcev, stanovanjskih hiš, poslovnih prostorov, bolnic, term, industrijskih hal do telovadnic, kar je dokaz več o njegovi univerzalnosti in prilagodljivosti.

  5. Manjši okoljski vpliv

    Naše naraščajoče ekološko zavedanje prav tako igra pomembno vlogo pri izbiri ogrevalnih sistemov. Talno gretje je okolju prijaznejša izbira, saj njegova manjša poraba energije pomeni nižje emisije CO2.

Vse te prednosti kažejo na to, da talno ogrevanje ni le udobna, ampak tudi ekonomična, estetska in okolju prijazna izbira.

Talno gretje in udobje ter kakovost zraka

Kakovosten zrak s pomočjo talnega gretja


Ogrevalni sistem vpliva na udobje in kakovost zraka v našem domu. Če ostanemo pri primerjavi talnega gretja in gretja z radiatorjem, se ta razlika kaže v naslednjih točkah.

➤ Udobje: Glede na princip ogrevanja (sevalna ali konvekcijska toplota) je razlika v občutenju toplote, ki jo oddaja določen ogrevalni sistem.

Talno gretje oddaja toploto enakomerno po celotni površini prostora, kar zagotavlja prijetno temperaturo brez hladnih točk. Radiatorji na drugi strani ustvarjajo lokalizirano toploto, ki s konvekcijo širi po prostoru, kar vodi v neenakomerno ogrevanje.

Nizka temperatura tal pri talnem gretju (v povprečju med 23 in 24 stopinj Celzije) omogoča prijetno temperaturo 18–20 stopinj Celzij v višini glave. Posledično občutimo večje udobje in prijetnejšo temperaturo pri kontaktu s tlemi, kakor pri raditorskem ogrevanju, ko so tla popolnoma hladna.

Kakovost zraka: Ogrevanje s talnim gretjem ne povzroča kroženja prašnih delcev in alergenov toliko kot radiatorji, saj ne ustvarja močnih tokov toplega zraka. To pomeni, da lahko z izbiro talnega gretja izboljšamo kakovost zraka v prostoru. Poleg tega, se na sistemu talnega gretja, ki je skrit pod tlemi ne more nabirati neželen prah, kot se ta na in v ogrevalnih telesih (radiatorjih).

Za dobro kakovost zraka velja tista, ki ima relativno stopnjo vlažnosti 40–60 %. Ker talno gretje oddaja toploto preko površine, se zrak ne izsuši tako močno kot pri tradicionalnem gretju z radiatorjem.

To pomeni, da pomaga ohranjati bolj uravnoteženo stopnjo vlažnosti v prostoru. Kljub temu, je potrebno in pomembno spremljati in uravnavati vlažnost v prostoru, še posebej v zimskih mesecih, ko povečano ogrevanje prispeva k sušenju zraka v zaprtih prostorih.

Primerjava stroškov

Natančna primerjava porabe energije med različnimi sistemi ogrevanja je zapletena. Za objektivno analizo bi potrebovali dva povsem identična objekta, ki bi se razlikovala le v načinu ogrevanja.

Takšni primeri so redki, saj dejavniki, kot so vir ogrevanja, izolacija, tlorisna razporeditev, število in vrsta oken ter želena sobna temperatura glede na navade stanovalcev močno vplivajo na stroške ogrevanja.

V sodobnem kontekstu nizkoenergijske gradnje so stroški ogrevanja relativni, saj visokotemperaturni ogrevalni sistemi postajajo stvar preteklosti.

Preverite možnosti za vgradnjo talnega gretja v vašem domu in pridobite ponudbo pri zanesljivem ponudniku talnega gretja.

Cena talnega gretja
Categories Nekategorizirano

Pomen in funkcija sistemske plošče pri talnem gretju

Sistemska plošča za talno gretje

Sistemske plošče pri talnem gretju so, poleg cevi, najpomembnejša komponenta pri vgradnji tega ogrevalnega sistema. Zakaj, njen pomen in funkcija sta vezani na strukturno podporo in zaščito grelnih cevi ter preprečevanje uhajanja toplote. Izbira primerne sistemske plošče je ključnega pomena za varčno, varno in učinkovito delovanje talnega gretja.

Kaj je sistemska plošča?

Sistemska plošča je toplotno in zvočno izolacijski sloj. Sestavlja jo ekspandiran polistiren (EPS), prekrit z ločljivo čepasto sistemsko plastiko iz ekstrudiranega polistirena.

Sistemske plošče so spodnja plast sistema talnega gretja, na katerega se položijo in pritrdijo grelne cevi.

Plošče se med seboj čvrsto pritrdijo in so enostavne za vgradnjo. Narejene so tako, da omogočajo hitro ter enostavno vgradnjo grelnih cevi, preprečujejo uhajanje toplote in prenašajo večje obremenitve.

Sistemske plošče Profix


Vloga in funkcije sistemske plošče pri sistemu talnega gretja

Sistemska plošča pri talnem gretju ima več pomembnih funkcij:

  • Izolacija: Preprečuje izgubo toplote v spodnje prostore ali tla, s čimer zagotavlja, da toplota gre proti površini, kjer je potrebna.
  • Podpora in zaščita cevi: Pomaga pri zaščiti in pravilni namestitvi ogrevalnih cevi ter zagotavlja, da ostanejo varno na mestu med vlivanjem betona ali estriha.
  • Enakomerna porazdelitev toplote: Sistemska plošča prispeva k bolj enakomerni distribuciji toplote po celem sistemu talnega ogrevanja.

Material sistemske plošče

Kvalitetna sistemska plošča je izdelana tako, da maksimalno izpolnjuje svoje glavne funkcije. Medtem ko so boljša izbira plošče narejene iz ekspandiranega polistirena in prevlečene s polietilensko folijo, so na voljo tudi enostavnejše, ki so sestavljene hidro profilirane folije in izolacijske profilirane plošče.

Sistemska plošča PROFIX je narejena iz ekspandiranega polistirena (EPS) izdelanega v kalupih in prekrita z ločljivo vakumsko napeto prekrivno folijo iz polistirena. Njen namen je zagotoviti lažje spajanje med posameznimi ploščami, zmanjšati potreben razrez (do največ 4 %) in preprečiti vdor estriha v ali pod ploščo. Prav tako olajša vodenje cevi in zagotavlja do 100 % zalitost cevi z estrihom, s čimer se zagotovi optimalen prenos toplote v prostor – kar je za učinkovitost sistema izjemnega pomena.

Oblika sistemske plošče

Sistemska plošča profix in standard

Oblika oziroma površina sistemske plošče talnega gretja je v obliki okroglih ali zvezdastih čepov. Na spodnji strani je profilacija površine čepasta – zvočna izolacija (mali nizki čepi), na zgornji strani pa je izvedena iz visokih gobic. Čepi so različnih velikosti – premera od 14 do 20 mm in višine od 21 do 25 mm. Razmak med njimi pa je v povprečju okoli 80 mm.

Čepasta oblika sistemske plošče bo zelo olajšala vgradnjo grelnih cevi talnega gretja in mora biti takšna, da hkrati omogoča čim večji odstotek zalitosti cevi z estrihom.

Sistemska plošča PROFIX omogoča do 100 % zalitost cevi z estrihom

100% zalitost cevi z estrihom

Sistemska plošča podjetja PROFIX je plod slovenskega razvoja, znanja in ima v primerjavi z ostalimi standardnimi sistemskimi ploščami za talno gretje številne prednosti. Gre za prvi certificiran sistem, ki zajema sistemsko ploščo, cev in estrih, ter presega vse standarde kakovosti na področju ploskovnega ogrevanja in hlajenja.

Njena inovativna čepasta površina s snemljivo vakuumsko prekrivno folijo omogoča maksimalno energetsko varnost in učinkovitost. Takšna oblika omogoča izjemno zalitost cevi z estrihom, kar zagotavlja hitrejši prenos toplote v estrih, krajši ogrevalni čas in manjšo porabo energije.

Z nosilnostjo od 500 kg/m2 do 16.000 kg/m2 je sistemska plošča vsestransko uporabna – za hiše, stanovanja, hotele, vrtce, športne dvorane, mehanične delavnice za težka tovorna vozila, industrijske objekte, skladišča in več.

Vloga izolacije v sistemu talnega gretja

Sistemska plošča pri talnem gretju deluje kot toplotni izolator, kar je ključno za preprečevanje izgub toplote.

Sestavljena je iz materialov, ki imajo dobre izolacijske lastnosti in je nameščena med ogrevalnimi cevmi in podlago.

Ta izolacijski sloj zmanjšuje prenos toplote navzdol v tla ali v spodnje prostore, kar pomeni, da več toplote ostane v bivalnem prostoru. To, ne le izboljšuje učinkovitost talnega gretja, ampak tudi zmanjšuje potrebo po dodatnem ogrevanju in s tem pripomore k energetski varčnosti.

Podpora in zaščita ogrevalnih cevi

Sistemska plošča pri talnem ogrevanju


Sistemska plošča pri talnem gretju je ključnega pomena za namestitev in zaščito cevi. Prvič, plošča vsebuje utore ali kanale, po katerih se napelje ogrevalne cevi.

Ti kanali zagotavljajo, da cevi ostanejo na mestu med procesom namestitve in kasnejše uporabe. Drugič, sistemska plošča ščiti cevi pred poškodbami med gradbenimi deli in med obratovanjem sistema. Prav tako zagotavlja, da so cevi enakomerno razporejene po površini, kar je ključno za učinkovito delovanje talnega gretja.

Najboljša sistemska plošča poveča možnost za zalitost cevi z estrihom. Utori ali kanali v sistemski plošči  omogoča enakomerno razporeditev estriha nad cevmi in popolno zalitost tudi ob strani, kar je ključno za optimalno prevodnost toplote. Pravilna zalitost z estrihom prav tako zagotavlja strukturno stabilnost in dolgotrajnost celotnega sistema talnega gretja.

Prispevek k enakomerni distribuciji toplote

Sistemska plošča pri talnem gretju prispeva k bolj učinkoviti in enakomernejši porazdelitvi toplote. Po njenih utorih lahko cevi pravilno in enakomerno razporedimo po celotni površini prostora, tudi z večjim cevnim razmakom – če sistemska plošča to dovoljuje.

Tako toplota, ki se prenaša skozi cevi, enakomerno segreva estrih in posledično enakomerno ogreva celotno površino tal. Pod nogami zato ne bo čutiti hladnih in toplih točk, prav tako bo prijetnejši občutek topline v prostoru.

Prednosti sistemske plošče PROFIX

  1. Izjemna zalitost cevi z estrihom: do 100 % – minimalna do 85 % (pri drugih proizvajalcih ni podatka).
  2. Omogoča večji cevni razmak: za cevi od fi 12-20 mm cevni razmak 80 mm (pri drugih proizvajalcih za cevi od fi 14-17 mm cevni razmak 50 mm).
  3. Visoka nosilnost plošče od 500 kg/m2 do 16.000 kg/m2.
  4. EDINA sistemska plošča s Slovenskim tehničnim soglasjem (STS).
  5. Proizvedena v Sloveniji iz najkakovostnejših materialov.

Dejstvo, da je sistem talnega gretja vgrajen pod tlemi narekuje toliko večjo previdnost pri izbiri pravih, kvalitetnih materialov. Poskrbite za primeren izbor sistemske plošče in celotnega sistema talnega gretja za vaš dom – le tako bo dolgotrajno varčen, varen in učinkovit.

Categories Nekategorizirano

Kakšna je maksimalna temperatura vode v talnem gretju?

Temperatura vode pri talnem gretju

Energetska učinkovitost, varčnost in udobna toplina so glavni razlogi za vse večjo priljubljenost talnega gretja. Gre za številko 1 pri izbiri ogrevanja za novogradnje, ki je še posebej priporočljiva v kombinaciji s toplotno črpalko.

Da bi razumeli koncept talnega gretja, je pomembno razumeti osnovna načela njegovega delovanja. Vodno talno gretje je nizkotemperaturni režim ogrevanja, ki s toplo vodo preko cevi, skritimi v estrih pod tlemi, ogreva prostor.

Kje se voda ogreva, kakšna je maksimalna temperatura vode in kako to vpliva na porabo energije, razložimo v nadaljevanju zapisa.

Razumevanje sistemov talnega gretja s toplo vodo

Sistemi vodnega talnega gretja zajemajo več ključnih komponent, ki skupaj delujejo za zagotavljanje prijetne toplote in udobja. Te vključujejo vir toplote, kot je kotel ali toplotna črpalka, razdelilni kolektor, cevi, sistemsko ploščo ter krmilni sistem.

Talno gretje in toplotna črpalka

Vir toplote je odgovoren za ogrevanje vode na želeno temperaturo, medtem ko razdelilni kolektor nadzira pretok vode do vsake posamezne cevi oziroma prostora.

Cevi za talno gretje so običajno izdelane iz vzdržljivih materialov, kot je prepleten polietilen (PEX), so nameščene pod tlemi, na sistemsko ploščo ali armirano mrežo, in zalite z estrihom. Njihova glavna naloga je prenašanje toplote vode iz cevi na estrih ter posledično v prostor.

Ker se ogreti zrak vedno dvigne nad hladnega, se toplota enakomerno razporedi po celotnem prostoru.

Kako hitro in predvsem učinkovito, boste s talnim gretjem ogreli svoj dom, je odvisno od izbire pravega talnega gretja.

Preverite % zalitosti cevi z estrihom – ta nam namreč govori o dejanski učinkovitosti talnega gretja. Višji, kot je odstotek zalitosti cevi z estrihom, bolj učinkovito je talno gretje.

Zakaj, brez zračnih mehurčkov med sistemsko ploščo, cevmi in estrihom, bo prenos toplote veliko hitrejši. Vaš dom bo hitreje ogret, stroški električne energije za ogrevanja pa bodo nižji.

Sistem talnega ogrevanja PROFIX® je prvi certificiran sistem, ki zajema sistemsko ploščo, cev in estrih. Presega vse standarde kakovosti na področju ploskovnega ogrevanja in hlajenja, z dejansko zalitostjo cevi z estrihom do 100 %.

Zalitost cevi z estrihom v sistemski plošči Profix

Najvišja temperatura vode pri talnem ogrevanju

Temperatura vode pri sistemih talnega gretja je pomemben faktor za optimalno udobje in učinkovitost. Idealna temperatura se lahko razlikuje glede na dejavnike, kot so vrsta talne obloge, velikost prostora, izolacija in toplotne izgube prostora.

Pri talnem gretju je sicer najvišja dovoljena temperatura, ki jo doseže ogrevalni sistem, lahko visoka, včasih celo do 50 °C, kar pa predstavlja ekstremne pogoje. Realno gledano, temperatura tal v bivalnih prostorih naj ne bi presegala 29 °C in 33 °C v kopalnicah.

Danes se sodobne hiše ogrevajo v območju med 28 °C in 40 °C, pri čemer konkretna temperatura variira glede na nivo izolacije in energetske učinkovitosti stavbe. V tem razponu temperatura ogrevanja zagotavlja učinkovito ogrevanje prostorov ob hkratnem ohranjanju optimalnega udobja in varnosti za prebivalce.

Pri načrtovanju in vzdrževanju talnega ogrevanja je ključnega pomena dosledno slediti priporočenim temperaturnim omejitvam, saj to zagotavlja optimalno delovanje sistema, preprečuje neprijeten občutek vročih površin ter obenem prispeva k energetski učinkovitosti in trajnostni rabi energije.

Optimalna temperatura sistemske vodo omogoča udobno ogrevanje brez nepotrebnega energijskega zapravljanja. Pomembno je poudariti, da preseganje najvišje temperature vode lahko privede do pregrevanja, kar je lahko neprijetno in potencialno škodljivo za tla ali druge sestavne dele sistema.

Dejavniki, ki vplivajo na temperaturo vode pri talnem gretju

Več dejavnikov lahko vpliva na nastavitev temperature vode pri sistemih talnega ogrevanja. Eden glavnih dejavnikov je vrsta talne obloge.

Različni materiali talne obloge imajo različne lastnosti toplotne prevodnosti, kar pomeni, da prenašajo toploto različno hitro.

Na primer, ploščice in kamnite talne obloge imajo visoko toplotno prevodnost in lahko prenesejo višjo temperaturo vode, medtem ko imajo leseni in laminatni podi nižjo toplotno prevodnost in zahtevajo nižjo temperature vode, da se prepreči morebitna škoda.

Drugi dejavniki, ki lahko vplivajo na temperaturo vode, vključujejo velikost prostora, izolacijo in toplotne izgube.

Večji prostori ali slabo izolirani prostori lahko zahtevajo višjo temperaturo vode za kompenzacijo izgubljene toplote.

Talno gretje je značilno predvsem za novogradnje, v katerih je s sodobnim načinom gradnje poskrbljeno za zelo dobro izolacijo (fasadna izolacija, varčnejša okna, gradnja brez toplotnih mostov …).

To pomeni, da je način ogrevanja lahko racionalnejši in je možno zagotavljati ustrezno bivalno klimo že samo z nizkotemperaturnim talnim ogrevanjem.

Zagotavljanje optimalnega udobja s pravilno temperaturo vode

Za dosego maksimalnega udobja s talnim ogrevanjem je ključno, da pravilno nastavite temperaturo vode. Previsoka temperatura lahko privede do pregrevanja in nelagodja, pri prenizki temperaturi pa vas lahko zebe.

Optimalna temperatura tal pri talnem gretju je med 23 in 24 ˚ C. Le-ta omogoča prijetno temperaturo zraka med 18 in 20 ˚ C v višini glave.

Za razliko od visokotemperaturnega radiatorskega ogrevanja, pri katerem tla ostanejo popolnoma hladna, pri talnem gretju čutimo večje udobje in prijetnejšo temperaturo pri kontaktu s tlemi. »Če vas zazebe v noge, vas zebe povsod,« pravijo. S toplimi nogami namreč zavedemo telo, da zazna nižjo temperaturo kot ugodno.

Potrebno je poudariti, da ne noge, ne tla, niso resnično topla – le prepreči se občutek hladnega stika med nogami in tlemi.

Topla tla kot posledica talnega gretja


Pri radiatorskem ogrevanju ima voda v ogrevalnem sistemu med 50 in 60 ˚ C ­– kako je mogoče, da s talnim gretjem prostor ogrejemo bolje, s skoraj 3 krat nižjo temperaturo? Razlog se skriva v velikosti ogrevalne površine.

Medtem ko so radiatorji ogrevalna telesa z razmeroma majhno površino (zato včasih potrebujemo tudi dva ali tri na sobo), pa pri talnem gretju ogrevalno telo predstavljajo celotna tla.

Prenos toplote zatorej poteka preko veliko večje površine. Poleg tega, ni potrebe po ogrevalnih telesih, zato imate pri projektiranju interierja popolnoma proste roke.

Priporočljivo je, da se posvetujete s strokovnjakom ali inženirjem za ogrevanje, ki lahko oceni specifične zahteve vašega prostora in zagotovi smernice glede primerne temperature vode.

Poleg tega sodobni sistemi talnega ogrevanja pogosto vključujejo pametne termostate, ki omogočajo natančen nadzor temperature, za maksimalno udobje in energetsko učinkovitost.


Kako temperatura vode vpliva na stroške električne energije?

Ena od pogostih skrbi pri talnem gretju je potencialen vpliv na stroške električne energije. Stroški porabljene energije v času obratovanja so pri talnem gretju nižji kot pri radiatorskem ogrevanju, ravno na račun nižjih temperatur v ogrevalnem sistemu.

Šteje vsaka stopinja, zato je pomembno izbrati, ne le, kvalitetno talno gretje, temveč tudi izkušenega ponudnika, ki bo poskrbel za pravilno vgradnjo.

Z ustrezno izolacijo prostora in uporabo programabilnega termostata za nadzor urnika ogrevanja je mogoče zmanjšati porabo energije in zmanjšati stroške električne energije. Poleg tega, lahko uporaba toplotne črpalke kot vira toplote dodatno izboljša energetsko učinkovitost in zmanjša obratovalne stroške.


Pogoste zmotne predstave o talnem ogrevanju s toplo vodo

Kljub številnim prednostim talnega gretja, obstaja nekaj morebitnih težav oziroma velikokrat gre za zmotna prepričanja, ki jih velja nasloviti. Ena od pogostih skrbi je dolg reakcijski čas zaradi velike akumulacije.

Talno gretje morda potrebuje več časa, da ogreje prostor, vendar se to izkaže bolj za prednost, kot slabost. To pomeni, da pri talnem gretju hitre temperaturne spremembe niso mogoče, kar je zelo ugodno za naše zdravje.

Druga zmotna predstava je, da je talno gretje primerno le za nove gradnje ali večje prenove. Čeprav je med temi procesi lažje namestiti talno gretje, ga je mogoče vgraditi tudi v obstoječe prostore s pomočjo izkušenih strokovnjakov.

Polaganje talnega gretja


Edina težava, ki se lahko pojavi pri talnem gretju je nepravilna dimenzioniranost in materiali neustrezne kvalitete. Pomembno je upoštevati tehnične lastnosti posameznega sistema na tržišču in ga uskladiti z dejanskimi potrebami doma.


S talnim gretjem do večjega udobja in prijetne temperature

Talno gretje omogoča prijetno in zdravo temperaturo v prostoru. Ključno vlogo igrata nižja temperatura vode, ki se pretaka po ogrevalnem sistemu in večja površina, skozi katero prehaja toplota. Poleg tega, je talno gretje popolnoma skrito pod tlemi, zato ne kvari podobe interierja.

Prijetno sobno temperaturo, okoli 20 ˚ C, lahko dosežete zgolj z nekaj stopinj višjo temperaturo sistemske vode. Pomislite na energetsko učinkovitost in udobje, ki ga lahko dosežete. Zakaj bi čakali? Preverite naše vrhunske sisteme talnega gretja PROFIX® in poskrbite za udobje v svojem domu.

Sorodni članki:

Categories Nekategorizirano

Električno ali vodno talno gretje?

Vodno talno ogrevanje

Pri izbiri nizkotemperaturnih sistemov ogrevanja, najsibo električno ali vodno talno gretje, obstaja enotno prepričanje – talno gretje je najprimernejši način ogrevanja, ki prinaša številne prednosti. Je zdravju in okolju prijaznejši, prinaša več prostora, da ne govorimo o njegovi energetski učinkovitosti.

Ko izbiramo med nizko- in visokotemperaturnimi sistemi je torej izbira jasna, kaj pa, ko govorimo o vrsti talnega gretja?

Ni vsako talno gretje enako učinkovito

Izbira pravega talnega gretja je ključna – tako z vidika energetske učinkovitosti kot tudi z vidika udobja za stanovalce – vendar je le-ta žal, velikokrat napačna.

Zakaj, kupci namenjajo izbiri talnega gretja vse premalo pozornosti. Morda zato, ker so o navidezno minimalnih razlikah med sistemi premalo seznanjeni, še manj pa so seznanjeni o posledicah, ki jih te razlike lahko prinesejo.

Bolj, kot izbirati med električnim in vodnim talnim gretjem, je pomembno izbrati učinkovit sistem.

Pri nekaterih je izbira napačna le zato, ker je talno ogrevanje tisti del v objektu, ki je skrit pod tlemi in ga dojemajo kot nepomembnega.

Posledice napačne izbire talnega gretja lahko znatno obremenijo vašo denarnico, poleg tega pa ogrozijo udobje v prostoru.

Na primer, z nepravilno določeno medcevno razdaljo bo na tleh veliko hladnih točk, ki jih boste zagotovo občutili, ne le pod vašimi stopali, ampak tudi v prostoru.

Kako izberemo pravo vrsto talnega gretja?

Za pravi sistem talnega gretja se najlažje odločimo, če poznamo prednosti in slabosti posameznih produktov. In seveda, če vemo, na kaj moramo biti pozorni.

Če vzamemo za primer avtomobilsko industrijo in nakup avtomobila. Kaj nas najbolj zanima? Predvsem smo radovedni, kakšna bo poraba goriva, da smo seznanjeni s prihodnjimi tekočimi stroški.

In tudi pri izbiri talnega gretja, bi morali iskati odgovor na to vprašanje – kateri sistemi talnega gretja bo energetsko najučinkovitejši?

Zalivanje cevi s estrihom


Odgovor je lahko preprost, če veste, kateri podatek iskati. Vprašati se je potrebno, kakšen je odstotek zalitosti cevi z estrihom. Boljša kot je zalitost, hitrejši in večji je prenos energije v estrih in krajši je začetni ogrevalni čas.

Če je le možno, naj bo procent zalitosti cevi z estrihom blizu 90 %. Takšni sistemi talnega gretja so energetsko veliko učinkovitejši.

Posebno pozornost velja nameniti izbiri materialov

Pri izbiri materialov je najpomembnejša izbira primerne sistemske plošče in cevi. Zakaj, ti dve komponenti sta vgrajeni pod estrihom in je potrebno v primeru nepravilnosti zamenjati celotno talno oblogo, kot tudi estrih.

Slaba kvaliteta materialov (in slaba izvedba) talnega gretja sta lahko povezani z velikimi stroški v primeru morebitnih težav oziroma okvar.

Sistemska plošča talnega gretja mora v prvi vrsti biti takšna, da njena oblika omogoča čim boljšo zalitost cevi z estrihom. Tako se znatno izboljša njen energetski vidik – boljša kot je zalitost cevi z estrihom, hitrejši in večji je prenos toplote.

Pomembno je poskrbeti tudi za čim večjo varnost pri izvedbi – za to, morajo cevi ležati pod najvišjo točko plošče.

Sistemska plošča talnega gretja


Na kvaliteto sistemske plošče vpliva več različnih dejavnikov in sicer:

  • Oblika in razporeditev čepov: Idealna oblika sistemske plošče je takšne, da:

    a) pri zalitosti omogoča čim manj zračnih lukenj med cevjo in estrihom;
    b) je čim bolj univerzalna in posledično primerna za več različnih dimenzij cevi – brez, da izgubimo na deležu zalitosti;
    c) omogoča zaščito cevi in prepreči morebitne poškodbe.
  • Postavitev parozapore: Parozapora naj bo ločena od toplotne izolacije, da se lahko pri montaži porabijo tudi najmanjši ostanki.
  • Gostota sistemske plošče: Gostota sistemske plošče za talno gretje se gibljeod 20 kg/m³ naprej, odvisno od namembnosti objekta oziroma potencialne obremenitve v njem (hiša, dvorana, avtomehanična delavnica …).
  • Debelina toplotne izolacije: Debelina izolacije se določi glede na transmisijske izgube in razpoložljivo višino v objektu. Debelina toplotne izolacije v objektu je pomemben dejavnik pri zmanjševanju transmisijskih izgub toplote. Le-te se nanašajo na toplotne izgube skozi ovoj stavbe (stene, strop, tla) zaradi prehoda toplote skozi gradbene materiale. Debelina izolacije ima zato ključno vlogo pri zmanjševanju teh izgub.

Pozorni bodite tudi na material cevi za talno gretje. Le-te so izdelane iz različnih materialov in največja nevarnost je ta, da na spoju popustijo ali počijo. Cevi morajo biti varne, da zagotovijo dober prenos toplote iz notranjosti navzven.

Najprimernejše cevi za vodno talno gretje so zagotovo cevi PEX-a, izdelane iz visokotlačno zamreženega polietilen, zamreženje tip A. Te se ponašajo z odličnimi tehničnimi karakteristikami, dolgo življenjsko dobo in enostavnostjo pri izvedbi.

Daleč od nezanemarljivega je tudi ostala oprema pri sistemih talnega ogrevanja, kot so razdelilniki s pripadajočimi omaricami.

Pri podjetju PROFIX razdelilnikom dodajamo napisne tablice za označevanje prostorov. Sicer preprost, vendar izjemno praktičen označevalni sistem, omogoča organiziran in jasen pregled nad razporeditvijo zank talnega gretja. Tako boste točno vedeli, katera zanka je povezana z določenim prostorom.

Nastavitev pretokov in temperatur v posameznih prostorih bo enostavnejša, kar bo pripomoglo k učinkovitejšemu upravljanju sistema talnega gretja. Pri morebitnih težavah pa bo mogoče veliko hitreje locirati napako po posameznih prostorih, kar bo zagotov prihranilo čas in napor.

Nastavitev pretokov temperatur


Izbira ponudnika za polaganje talnega gretja

Še tako kvalitetna in pravilna oprema ne velja veliko, če je izvedba slaba. Zato izberite ponudnika za izvedbo talnega gretja, ki bo kvaliteto in poreklo svojega sistema lahko dokazoval z ustreznimi certifikati, varnost svojega sistema podprl z ustreznimi garancijami, funkcionalnost in varčnost pa z ustreznimi tehničnimi izračuni.

Sistemska plošča ponudnika Profix

Pri podjetju PROFIX upoštevamo vse karakteristike, ne le kvalitetne sistemske plošče, temveč vseh komponent talnega gretja. Izdelali smo prvi certificiran sistem, ki zajema sistemsko ploščo, cev in estrih.

Minimalna povprečna zalitost z estrihom znaša 85 %, možna pa je tudi do 100 % zalitost. Gre za sistem, ki presega vse standarde kakovosti na področju ploskovnega ogrevanja in je zanj pridobljeno tudi Slovensko tehnično soglasje. Izdelava pa je v celoti izvedena na slovenskih tleh.

Ne glede na to, ali izbirate električno ali vodno talno gretje, je potrebno izbrati takšen sistem talnega gretja, ki bo varčen, varen in energetsko učinkovit. Uporabljeni materiali morajo biti kvalitetni in vzdržljivi, še posebej zato, ker je talno gretje skrito pod estrih oziroma talno oblogo. Odločite se za kakovostno talno gretje, ki bo ustvarjalo prihranke in grelo vaš dom še dolga leta.

Naši strokovnjaki za talno gretje so vam na voljo za posvet.

Sorodni članki:

Categories Nekategorizirano

Minimalna višina za talno gretje

Minimalna višina za talno gretje

Ko govorimo o minimalni višini za talno gretje, govorimo o višini celotnega “sendviča” pod tlemi, ki zajema 3 nivoje – sistemsko ploščo, cevi in estrih. Koliko bo dejanska višina tako imenovanega “sendviča”, je odvisno od vrste sistema talnega gretja, načina namestitve in od specifičnih zahtev vašega prostora.

Zahtevano minimalno višino sistema talnega gretja določi strokovnjak, ki jo glede na številne dejavnike specificira v načrtu polaganja. Bolj, kot višina talnega gretja, je pomembna povezava vseh nivojev, ki se odraža v odstotku (%) zalitosti cevi – to je ključen dejavnik, ki vpliva na energetsko učinkovitost talnega gretja.

Kaj je minimalna višina za talno gretje in od česa je odvisna?

Minimalna višina za talno gretje je skupna višina vseh komponent oziroma nivojev talnega gretja pod talno oblogo – dodatne izolacije, sistemske plošče, cevi in estriha. Ča naredimo prečni prerez pod tlemi, dobimo pregled nad nivoji, ki sestavljajo skupno višino.

Komponente v posameznem nivoju se razlikujejo glede na izbrano vrsto talnega gretja (toplovodno ali električno talno gretje) in od posameznega ponudnika oziroma izvajalca talnega gretja.

Poleg tega, je načrt polaganja talnega gretja, ki ga pripravi strokovni izvajalec, odvisen od številnih dejavnikov, ki vplivajo na temperaturo zraka v prostoru, na primer:

  • velikosti prostora,
  • izolacije,
  • talne obloge,
  • višine estriha,
  • obremenitve v prostoru (od 500 do 16 000 kg/m³),
  • namembnosti prostora (garaža, dnevna soba, kopalnica, bazen, fitnes …)
  • geografske lokacije (senčna ali sončna lega hiše oziroma objekta),
  • števila oken v prostoru ali
  • drugih specifičnih zahtev prostora.

Projektant strojnih instalacij pri izdelavi načrta upošteva vse zgoraj naštete dejavnike in nato, glede na vaše navade ter energetske potrebe, izdela izračun in načrt, ki vključuje vrsto talnega gretja in celoten postopek vgradnje, vključno s specifikacijo komponent, ki oblikujejo končno višino talnega gretja.

Od izvajalca je tako odvisno, katere komponente in materiale bo uporabil za polaganje talnega gretja. Na primer, v prvem nivoju se kot dodatno izolacijo lahko uporabi vse od tankih izolacijskih folij do debelejših EPS plošč, lahko pa se cevi polagajo direktno na armirano mrežo.


Debelina izolacijske podloge zato zelo variira in posledično vpliva na končno višino talnega gretja. Skupna višina vseh nivojev je od 8 cm do 15 cm višine.

Višina sistema talnega gretja Profix meri od 10 cm in vključuje 3 nivoje:

  • EPS izolacijo s sistemsko ploščo Profix kot ločeno komponento,
  • cevi PEX-a in
  • estrih.

Sistem talnega gretja Profix, z inovativno rumeno sistemsko ploščo, je kot prvi prejel tudi Slovensko tehnično soglasje (STS) pri Zavodu za gradbeništvo Slovenije, za celoten komplet pod talno oblogo – sistemsko ploščo, cevi in estrih. Presega vse standarde kakovosti in zagotavlja energetsko učinkovito talno gretje. Zasnovan je tako, da estrih popolnoma objame cev – zato toplota prehaja hitreje in segreje estrih ter zmanjša čas segrevanja prostora.

Ali višina talnega gretja vpliva na energetsko učinkovitost sistema?

Višina talnega gretja je torej odvisna od komponent, ki sestavljajo tako imenovani “sendvič” sistema in zahtev glede nosilnosti tlaka. Le-ta je načrtovan tako, da bo varčno in energetsko učinkovito poskrbel za vaše temperaturne in tehnične zahteve.

Za učinkovito delovanje in ogrevanje s talnim gretjem ni smiselno preskakovati nivojev in izpuščati določenih komponent, z namenom zmanjšanja minimalne višine talnega gretja. V nekaterih prostorih je včasih prostorska omejitev, zato se lahko ponudniki odločijo za prilagajanja višine talnega gretja, kar pa ni energetsko optimalno. Pomembno je, da so vsi nivoji izvedeni kvalitetno in skladno z načrtom.

Bolj kot dejanska višina “sendviča” talnega gretja, je pomembna sestava nivojev in % zalitosti cevi v njem. Talno gretje Profix zagotavlja 85–100 % zalitost cevi z estrihom. To pomeni, da so v “sendviču” talnega gretja pod talno oblogo, cevi zalite z estrihom in ne z izolacijo, ki zmanjšuje prehod toplote na estrih in posledično v prostor.

Višji, kot je % zalitosti cevi, hitreje se bo segrel estrih in skozi tla ogrel prostor. Posledično bo za ogrevanje porabljeno manj energije in nižji bodo stroški.

Minimalna višina talnega gretja je sicer pomemben dejavnik pri načrtovanju in namestitvi talnega gretja, čeprav ni najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na njegovo energetsko učinkovitost.

Izberite izkušenega strokovnjaka, ki bo določil ustrezno minimalno višino glede na zunanje dejavnike, vaše specifične potrebe in pogoje prostora. Zgolj individualen načrt in pravilna namestitev talnega gretja bo omogočila udobno in učinkovito ogrevanje vašega doma še naslednjih nekaj desetletij.