Talno gretje in gretje z radiatorjem

V preteklosti je bilo gretje z radiatorjem očitna izbira za ogrevanje prostora, danes pa se soočamo s številnimi inovativnimi alternativami, ki so energetsko učinkovitejše, udobnejše in bolj estetske.

Medtem ko radiatorji še ostajajo pogosta izbira predvsem v slabše izoliranih objektih, je talno gretje Profix prva izbira pri novograditeljih.

Zakaj postaja talno gretje vse bolj priljubljeno in katere so ključne razlike ter prednosti v primerjavi z radiatorskim ogrevanjem?

Ključna razlika je v režimu ogrevanja

Talno gretje je nizkotemperaturni ogrevalni sistem, kar pomeni, da prenos toplote poteka preko velike površine tal z relativno nizko temperaturo.

Cevi so položene pod tlemi, v betonskem estrihu, v njih pa kroži topla voda s temperaturo med 25 in 35 stopinj Celzija. Toplota se skozi estrih prenese v tla in od tal navzgor ogreva prostor.

Gretje z radiatorji je visokotemperaturni režim, ki za enak učinek kot talno gretje potrebuje vodo, segreto na 50 ali 60 stopinj Celzija. Za ogrevanje sistemske vode ogrevalni sistem zato porabi več energije, pri enakih pogojih.

Dodatna prednost talnega gretja je, da lahko z njim bistveno bolj izkoristimo sodobne ogrevalne sisteme, ki temeljijo na izrabi obnovljivih virov energije. Toplotne črpalke in sončni kolektorji so namreč bolj učinkoviti z nizkotemperaturnim režimom ogrevanja.

Primerjava nizkotemperaturnega in visokotemperaturnega ogrevanja


Razlika v porazdelitvi toplote

Naslednja pomembna razlika med talnim gretjem in radiatorskim ogrevanjem je v načinu oddajanja toplote.

  1. Talno gretje je pogost primer sevalnega ogrevalnega sistema. Tak sistem oddaja toploto preko infrardečega sevanja, ki direktno segreva predmete v prostoru brez ogrevanja zraka. To omogoča enakomerno porazdelitev toplote in zmanjšuje prepihe.
  2. Radiatorji so klasičen primer konvekcijskega ogrevalnega sistema. Ti sistemi delujejo s segrevanjem zraka, ki nato kroži po prostoru. Gre za to, da se topel zrak dviga, hladen zrak pa pada, kar ustvarja kroženje zraka. To lahko povzroči neenakomerno porazdelitev toplote, občutek toplih in hladnih con ter večje izgube toplote.

Sevalna toplota je znana po svoji učinkovitosti in udobju, medtem ko konvekcijski sistemi omogočajo hitrejši ogrevalni čas.

3 prednosti talnega gretja v primerjavi z radiatorji

Moški hodi po toplem parketu, ki je posledica talnega gretja.
  1. Zdravju prijaznejše okolje

    Talno gretje zaradi načina oddajanja in distribucije toplote ustvarja človeku prijaznejšo in bolj zdravo bivalno okolje. Z njim je mogoče nižja temperatura ogrevalnega sistema, ki je za človeški organizem primernejša in udobnejša.

    Prav tako, ni možnosti za razvoj virusov in alergij, saj ni dvigovanja prahu in pršic, onemogočen pa je razvoj raznih neželenih mikroorganizmov zaradi ohranjanja ustrezne vlažnosti in temperature v prostoru.

    Z ohranjanjem ustrezne relativne vlažnosti je bivanjsko okolje ugodnejše za naše dihalne poti, idealna pa je tudi razporeditev toplote od nog navzgor.

  2. Ekonomičnost

    talnega gretja se kaže že v začetni investiciji, ki je primerljiva – v nekaterih primerih celo nižja – od investicije v radiatorsko ogrevanje, če upoštevamo celotne stroške, vključno z estrihom, ob uporabi enakovrednih materialov.

    Med obratovanjem talno gretje prinaša dodatne prihranke zaradi nižjih temperatur vode v sistemu, kar zmanjšuje porabo energije.

    Poleg tega, lahko talno gretja poveča tržno vrednost nepremičnine, kar je še posebej pomembno pri razmišljanju o prihodnji prodaji.

    V primerjavi z radiatorskim ogrevanjem imamo pri talnem gretju v prostoru nekaj stopinj nižjo temperaturo.

    Razlog za to je, da je temperatura razporejena od nog proti stropu, zato dobimo prijetno in enakomerno porazdelitev temperature po višini in tudi ne občutimo nizke sobne temperature.

    Zakaj, indikator so naše noge – s toplimi nogami namreč »zavedemo« telo, ki v primeru talnega gretja zazna nižjo temperaturo kot ugodno.

    Ko rečemo »tople noge«, sicer ne mislimo na resnično tople noge, saj tla pri talnem ogrevanju ne smejo biti dobesedno topla, ampak zgolj preprečimo občutek hladnega stika med nogami in tlemi.

    Čeprav se ena stopinja manj v prostoru ne sliši veliko, pa le-ta še zdaleč ni zanemarljiva pri mesečnih obratovalnih stroških. Na letni ravni predstavlja za vsako stopinja nižja temperatura tudi do 7% prihranek energije.

  3. Notranja arhitektura prostora

    Investitorji in še posebej arhitekti pogosto izbirajo talno gretje zaradi večje svobode pri oblikovanju notranjih prostorov.

    Ta sistem ogrevanja se elegantno skrije pod površino, ne da bi motil estetiko ali funkcionalnost prostora. To odpravlja omejitve, ki jih narekujejo tradicionalna grelna telesa in omogoča večjo ustvarjalnost pri načrtovanju interierja.

  4. Vsestranskost

    Talno ogrevanje je izjemno vsestransko, saj ga lahko vgradimo v različne vrste objektov, od šol, vrtcev, stanovanjskih hiš, poslovnih prostorov, bolnic, term, industrijskih hal do telovadnic, kar je dokaz več o njegovi univerzalnosti in prilagodljivosti.

  5. Manjši okoljski vpliv

    Naše naraščajoče ekološko zavedanje prav tako igra pomembno vlogo pri izbiri ogrevalnih sistemov. Talno gretje je okolju prijaznejša izbira, saj njegova manjša poraba energije pomeni nižje emisije CO2.

Vse te prednosti kažejo na to, da talno ogrevanje ni le udobna, ampak tudi ekonomična, estetska in okolju prijazna izbira.

Talno gretje in udobje ter kakovost zraka

Kakovosten zrak s pomočjo talnega gretja


Ogrevalni sistem vpliva na udobje in kakovost zraka v našem domu. Če ostanemo pri primerjavi talnega gretja in gretja z radiatorjem, se ta razlika kaže v naslednjih točkah.

➤ Udobje: Glede na princip ogrevanja (sevalna ali konvekcijska toplota) je razlika v občutenju toplote, ki jo oddaja določen ogrevalni sistem.

Talno gretje oddaja toploto enakomerno po celotni površini prostora, kar zagotavlja prijetno temperaturo brez hladnih točk. Radiatorji na drugi strani ustvarjajo lokalizirano toploto, ki s konvekcijo širi po prostoru, kar vodi v neenakomerno ogrevanje.

Nizka temperatura tal pri talnem gretju (v povprečju med 23 in 24 stopinj Celzije) omogoča prijetno temperaturo 18–20 stopinj Celzij v višini glave. Posledično občutimo večje udobje in prijetnejšo temperaturo pri kontaktu s tlemi, kakor pri raditorskem ogrevanju, ko so tla popolnoma hladna.

Kakovost zraka: Ogrevanje s talnim gretjem ne povzroča kroženja prašnih delcev in alergenov toliko kot radiatorji, saj ne ustvarja močnih tokov toplega zraka. To pomeni, da lahko z izbiro talnega gretja izboljšamo kakovost zraka v prostoru. Poleg tega, se na sistemu talnega gretja, ki je skrit pod tlemi ne more nabirati neželen prah, kot se ta na in v ogrevalnih telesih (radiatorjih).

Za dobro kakovost zraka velja tista, ki ima relativno stopnjo vlažnosti 40–60 %. Ker talno gretje oddaja toploto preko površine, se zrak ne izsuši tako močno kot pri tradicionalnem gretju z radiatorjem.

To pomeni, da pomaga ohranjati bolj uravnoteženo stopnjo vlažnosti v prostoru. Kljub temu, je potrebno in pomembno spremljati in uravnavati vlažnost v prostoru, še posebej v zimskih mesecih, ko povečano ogrevanje prispeva k sušenju zraka v zaprtih prostorih.

Primerjava stroškov

Natančna primerjava porabe energije med različnimi sistemi ogrevanja je zapletena. Za objektivno analizo bi potrebovali dva povsem identična objekta, ki bi se razlikovala le v načinu ogrevanja.

Takšni primeri so redki, saj dejavniki, kot so vir ogrevanja, izolacija, tlorisna razporeditev, število in vrsta oken ter želena sobna temperatura glede na navade stanovalcev močno vplivajo na stroške ogrevanja.

V sodobnem kontekstu nizkoenergijske gradnje so stroški ogrevanja relativni, saj visokotemperaturni ogrevalni sistemi postajajo stvar preteklosti.

Preverite možnosti za vgradnjo talnega gretja v vašem domu in pridobite ponudbo pri zanesljivem ponudniku talnega gretja.

Cena talnega gretja

Dodaj odgovor

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*