Temperatura vode pri talnem gretju

Energetska učinkovitost, varčnost in udobna toplina so glavni razlogi za vse večjo priljubljenost talnega gretja. Gre za številko 1 pri izbiri ogrevanja za novogradnje, ki je še posebej priporočljiva v kombinaciji s toplotno črpalko.

Da bi razumeli koncept talnega gretja, je pomembno razumeti osnovna načela njegovega delovanja. Vodno talno gretje je nizkotemperaturni režim ogrevanja, ki s toplo vodo preko cevi, skritimi v estrih pod tlemi, ogreva prostor.

Kje se voda ogreva, kakšna je maksimalna temperatura vode in kako to vpliva na porabo energije, razložimo v nadaljevanju zapisa.

Razumevanje sistemov talnega gretja s toplo vodo

Sistemi vodnega talnega gretja zajemajo več ključnih komponent, ki skupaj delujejo za zagotavljanje prijetne toplote in udobja. Te vključujejo vir toplote, kot je kotel ali toplotna črpalka, razdelilni kolektor, cevi, sistemsko ploščo ter krmilni sistem.

Talno gretje in toplotna črpalka

Vir toplote je odgovoren za ogrevanje vode na želeno temperaturo, medtem ko razdelilni kolektor nadzira pretok vode do vsake posamezne cevi oziroma prostora.

Cevi za talno gretje so običajno izdelane iz vzdržljivih materialov, kot je prepleten polietilen (PEX), so nameščene pod tlemi, na sistemsko ploščo ali armirano mrežo, in zalite z estrihom. Njihova glavna naloga je prenašanje toplote vode iz cevi na estrih ter posledično v prostor.

Ker se ogreti zrak vedno dvigne nad hladnega, se toplota enakomerno razporedi po celotnem prostoru.

Kako hitro in predvsem učinkovito, boste s talnim gretjem ogreli svoj dom, je odvisno od izbire pravega talnega gretja.

Preverite % zalitosti cevi z estrihom – ta nam namreč govori o dejanski učinkovitosti talnega gretja. Višji, kot je odstotek zalitosti cevi z estrihom, bolj učinkovito je talno gretje.

Zakaj, brez zračnih mehurčkov med sistemsko ploščo, cevmi in estrihom, bo prenos toplote veliko hitrejši. Vaš dom bo hitreje ogret, stroški električne energije za ogrevanja pa bodo nižji.

Sistem talnega ogrevanja PROFIX® je prvi certificiran sistem, ki zajema sistemsko ploščo, cev in estrih. Presega vse standarde kakovosti na področju ploskovnega ogrevanja in hlajenja, z dejansko zalitostjo cevi z estrihom do 100 %.

Zalitost cevi z estrihom v sistemski plošči Profix

Najvišja temperatura vode pri talnem ogrevanju

Temperatura vode pri sistemih talnega gretja je pomemben faktor za optimalno udobje in učinkovitost. Idealna temperatura se lahko razlikuje glede na dejavnike, kot so vrsta talne obloge, velikost prostora, izolacija in toplotne izgube prostora.

Pri talnem gretju je sicer najvišja dovoljena temperatura, ki jo doseže ogrevalni sistem, lahko visoka, včasih celo do 50 °C, kar pa predstavlja ekstremne pogoje. Realno gledano, temperatura tal v bivalnih prostorih naj ne bi presegala 29 °C in 33 °C v kopalnicah.

Danes se sodobne hiše ogrevajo v območju med 28 °C in 40 °C, pri čemer konkretna temperatura variira glede na nivo izolacije in energetske učinkovitosti stavbe. V tem razponu temperatura ogrevanja zagotavlja učinkovito ogrevanje prostorov ob hkratnem ohranjanju optimalnega udobja in varnosti za prebivalce.

Pri načrtovanju in vzdrževanju talnega ogrevanja je ključnega pomena dosledno slediti priporočenim temperaturnim omejitvam, saj to zagotavlja optimalno delovanje sistema, preprečuje neprijeten občutek vročih površin ter obenem prispeva k energetski učinkovitosti in trajnostni rabi energije.

Optimalna temperatura sistemske vodo omogoča udobno ogrevanje brez nepotrebnega energijskega zapravljanja. Pomembno je poudariti, da preseganje najvišje temperature vode lahko privede do pregrevanja, kar je lahko neprijetno in potencialno škodljivo za tla ali druge sestavne dele sistema.

Dejavniki, ki vplivajo na temperaturo vode pri talnem gretju

Več dejavnikov lahko vpliva na nastavitev temperature vode pri sistemih talnega ogrevanja. Eden glavnih dejavnikov je vrsta talne obloge.

Različni materiali talne obloge imajo različne lastnosti toplotne prevodnosti, kar pomeni, da prenašajo toploto različno hitro.

Na primer, ploščice in kamnite talne obloge imajo visoko toplotno prevodnost in lahko prenesejo višjo temperaturo vode, medtem ko imajo leseni in laminatni podi nižjo toplotno prevodnost in zahtevajo nižjo temperature vode, da se prepreči morebitna škoda.

Drugi dejavniki, ki lahko vplivajo na temperaturo vode, vključujejo velikost prostora, izolacijo in toplotne izgube.

Večji prostori ali slabo izolirani prostori lahko zahtevajo višjo temperaturo vode za kompenzacijo izgubljene toplote.

Talno gretje je značilno predvsem za novogradnje, v katerih je s sodobnim načinom gradnje poskrbljeno za zelo dobro izolacijo (fasadna izolacija, varčnejša okna, gradnja brez toplotnih mostov …).

To pomeni, da je način ogrevanja lahko racionalnejši in je možno zagotavljati ustrezno bivalno klimo že samo z nizkotemperaturnim talnim ogrevanjem.

Zagotavljanje optimalnega udobja s pravilno temperaturo vode

Za dosego maksimalnega udobja s talnim ogrevanjem je ključno, da pravilno nastavite temperaturo vode. Previsoka temperatura lahko privede do pregrevanja in nelagodja, pri prenizki temperaturi pa vas lahko zebe.

Optimalna temperatura tal pri talnem gretju je med 23 in 24 ˚ C. Le-ta omogoča prijetno temperaturo zraka med 18 in 20 ˚ C v višini glave.

Za razliko od visokotemperaturnega radiatorskega ogrevanja, pri katerem tla ostanejo popolnoma hladna, pri talnem gretju čutimo večje udobje in prijetnejšo temperaturo pri kontaktu s tlemi. »Če vas zazebe v noge, vas zebe povsod,« pravijo. S toplimi nogami namreč zavedemo telo, da zazna nižjo temperaturo kot ugodno.

Potrebno je poudariti, da ne noge, ne tla, niso resnično topla – le prepreči se občutek hladnega stika med nogami in tlemi.

Topla tla kot posledica talnega gretja


Pri radiatorskem ogrevanju ima voda v ogrevalnem sistemu med 50 in 60 ˚ C ­– kako je mogoče, da s talnim gretjem prostor ogrejemo bolje, s skoraj 3 krat nižjo temperaturo? Razlog se skriva v velikosti ogrevalne površine.

Medtem ko so radiatorji ogrevalna telesa z razmeroma majhno površino (zato včasih potrebujemo tudi dva ali tri na sobo), pa pri talnem gretju ogrevalno telo predstavljajo celotna tla.

Prenos toplote zatorej poteka preko veliko večje površine. Poleg tega, ni potrebe po ogrevalnih telesih, zato imate pri projektiranju interierja popolnoma proste roke.

Priporočljivo je, da se posvetujete s strokovnjakom ali inženirjem za ogrevanje, ki lahko oceni specifične zahteve vašega prostora in zagotovi smernice glede primerne temperature vode.

Poleg tega sodobni sistemi talnega ogrevanja pogosto vključujejo pametne termostate, ki omogočajo natančen nadzor temperature, za maksimalno udobje in energetsko učinkovitost.


Kako temperatura vode vpliva na stroške električne energije?

Ena od pogostih skrbi pri talnem gretju je potencialen vpliv na stroške električne energije. Stroški porabljene energije v času obratovanja so pri talnem gretju nižji kot pri radiatorskem ogrevanju, ravno na račun nižjih temperatur v ogrevalnem sistemu.

Šteje vsaka stopinja, zato je pomembno izbrati, ne le, kvalitetno talno gretje, temveč tudi izkušenega ponudnika, ki bo poskrbel za pravilno vgradnjo.

Z ustrezno izolacijo prostora in uporabo programabilnega termostata za nadzor urnika ogrevanja je mogoče zmanjšati porabo energije in zmanjšati stroške električne energije. Poleg tega, lahko uporaba toplotne črpalke kot vira toplote dodatno izboljša energetsko učinkovitost in zmanjša obratovalne stroške.


Pogoste zmotne predstave o talnem ogrevanju s toplo vodo

Kljub številnim prednostim talnega gretja, obstaja nekaj morebitnih težav oziroma velikokrat gre za zmotna prepričanja, ki jih velja nasloviti. Ena od pogostih skrbi je dolg reakcijski čas zaradi velike akumulacije.

Talno gretje morda potrebuje več časa, da ogreje prostor, vendar se to izkaže bolj za prednost, kot slabost. To pomeni, da pri talnem gretju hitre temperaturne spremembe niso mogoče, kar je zelo ugodno za naše zdravje.

Druga zmotna predstava je, da je talno gretje primerno le za nove gradnje ali večje prenove. Čeprav je med temi procesi lažje namestiti talno gretje, ga je mogoče vgraditi tudi v obstoječe prostore s pomočjo izkušenih strokovnjakov.

Polaganje talnega gretja


Edina težava, ki se lahko pojavi pri talnem gretju je nepravilna dimenzioniranost in materiali neustrezne kvalitete. Pomembno je upoštevati tehnične lastnosti posameznega sistema na tržišču in ga uskladiti z dejanskimi potrebami doma.


S talnim gretjem do večjega udobja in prijetne temperature

Talno gretje omogoča prijetno in zdravo temperaturo v prostoru. Ključno vlogo igrata nižja temperatura vode, ki se pretaka po ogrevalnem sistemu in večja površina, skozi katero prehaja toplota. Poleg tega, je talno gretje popolnoma skrito pod tlemi, zato ne kvari podobe interierja.

Prijetno sobno temperaturo, okoli 20 ˚ C, lahko dosežete zgolj z nekaj stopinj višjo temperaturo sistemske vode. Pomislite na energetsko učinkovitost in udobje, ki ga lahko dosežete. Zakaj bi čakali? Preverite naše vrhunske sisteme talnega gretja PROFIX® in poskrbite za udobje v svojem domu.

Sorodni članki:

Dodaj odgovor

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*