Ko govorimo o minimalni višini za talno gretje, govorimo o višini celotnega “sendviča” pod tlemi, ki zajema 3 nivoje – sistemsko ploščo, cevi in estrih. Koliko bo dejanska višina tako imenovanega “sendviča”, je odvisno od vrste sistema talnega gretja, načina namestitve in od specifičnih zahtev vašega prostora.
Zahtevano minimalno višino sistema talnega gretja določi strokovnjak, ki jo glede na številne dejavnike specificira v načrtu polaganja. Bolj, kot višina talnega gretja, je pomembna povezava vseh nivojev, ki se odraža v odstotku (%) zalitosti cevi – to je ključen dejavnik, ki vpliva na energetsko učinkovitost talnega gretja.
Kaj je minimalna višina za talno gretje in od česa je odvisna?
Minimalna višina za talno gretje je skupna višina vseh komponent oziroma nivojev talnega gretja pod talno oblogo – dodatne izolacije, sistemske plošče, cevi in estriha. Ča naredimo prečni prerez pod tlemi, dobimo pregled nad nivoji, ki sestavljajo skupno višino.
Komponente v posameznem nivoju se razlikujejo glede na izbrano vrsto talnega gretja (toplovodno ali električno talno gretje) in od posameznega ponudnika oziroma izvajalca talnega gretja.
Poleg tega, je načrt polaganja talnega gretja, ki ga pripravi strokovni izvajalec, odvisen od številnih dejavnikov, ki vplivajo na temperaturo zraka v prostoru, na primer:
- velikosti prostora,
- izolacije,
- talne obloge,
- višine estriha,
- obremenitve v prostoru (od 500 do 16 000 kg/m³),
- namembnosti prostora (garaža, dnevna soba, kopalnica, bazen, fitnes …)
- geografske lokacije (senčna ali sončna lega hiše oziroma objekta),
- števila oken v prostoru ali
- drugih specifičnih zahtev prostora.
Projektant strojnih instalacij pri izdelavi načrta upošteva vse zgoraj naštete dejavnike in nato, glede na vaše navade ter energetske potrebe, izdela izračun in načrt, ki vključuje vrsto talnega gretja in celoten postopek vgradnje, vključno s specifikacijo komponent, ki oblikujejo končno višino talnega gretja.
Od izvajalca je tako odvisno, katere komponente in materiale bo uporabil za polaganje talnega gretja. Na primer, v prvem nivoju se kot dodatno izolacijo lahko uporabi vse od tankih izolacijskih folij do debelejših EPS plošč, lahko pa se cevi polagajo direktno na armirano mrežo.
Debelina izolacijske podloge zato zelo variira in posledično vpliva na končno višino talnega gretja. Skupna višina vseh nivojev je od 8 cm do 15 cm višine.
Višina sistema talnega gretja Profix meri od 10 cm in vključuje 3 nivoje:
- EPS izolacijo s sistemsko ploščo Profix kot ločeno komponento,
- cevi PEX-a in
- estrih.
Sistem talnega gretja Profix, z inovativno rumeno sistemsko ploščo, je kot prvi prejel tudi Slovensko tehnično soglasje (STS) pri Zavodu za gradbeništvo Slovenije, za celoten komplet pod talno oblogo – sistemsko ploščo, cevi in estrih. Presega vse standarde kakovosti in zagotavlja energetsko učinkovito talno gretje. Zasnovan je tako, da estrih popolnoma objame cev – zato toplota prehaja hitreje in segreje estrih ter zmanjša čas segrevanja prostora.
Ali višina talnega gretja vpliva na energetsko učinkovitost sistema?
Višina talnega gretja je torej odvisna od komponent, ki sestavljajo tako imenovani “sendvič” sistema in zahtev glede nosilnosti tlaka. Le-ta je načrtovan tako, da bo varčno in energetsko učinkovito poskrbel za vaše temperaturne in tehnične zahteve.
Za učinkovito delovanje in ogrevanje s talnim gretjem ni smiselno preskakovati nivojev in izpuščati določenih komponent, z namenom zmanjšanja minimalne višine talnega gretja. V nekaterih prostorih je včasih prostorska omejitev, zato se lahko ponudniki odločijo za prilagajanja višine talnega gretja, kar pa ni energetsko optimalno. Pomembno je, da so vsi nivoji izvedeni kvalitetno in skladno z načrtom.
Bolj kot dejanska višina “sendviča” talnega gretja, je pomembna sestava nivojev in % zalitosti cevi v njem. Talno gretje Profix zagotavlja 85–100 % zalitost cevi z estrihom. To pomeni, da so v “sendviču” talnega gretja pod talno oblogo, cevi zalite z estrihom in ne z izolacijo, ki zmanjšuje prehod toplote na estrih in posledično v prostor.
Višji, kot je % zalitosti cevi, hitreje se bo segrel estrih in skozi tla ogrel prostor. Posledično bo za ogrevanje porabljeno manj energije in nižji bodo stroški.
Minimalna višina talnega gretja je sicer pomemben dejavnik pri načrtovanju in namestitvi talnega gretja, čeprav ni najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na njegovo energetsko učinkovitost.
Izberite izkušenega strokovnjaka, ki bo določil ustrezno minimalno višino glede na zunanje dejavnike, vaše specifične potrebe in pogoje prostora. Zgolj individualen načrt in pravilna namestitev talnega gretja bo omogočila udobno in učinkovito ogrevanje vašega doma še naslednjih nekaj desetletij.