Talno gretje je dolgoročna investicija v topel dom. Se pa pri načrtovanju postavlja pomembno vprašanje – koliko bo stalo? Cena talnega gretja je odvisna od različnih dejavnikov, ki segajo vse od zahtevnosti namestitve, vrste talnega gretja (električno ali vodno), fizičnih lastnosti prostora do potreb oziroma navad posameznika ter družine.
V članku bomo govorili o tem, kako ti dejavniki vplivajo na oblikovanje cene talnega gretja in vam skušali razložiti, zakaj so tako pomembni pri oblikovanju celotnih stroškov.
Kvaliteta materialov
Kakovost uporabljenih materialov je vedno dejavnik, ki vpliva na oblikovanje cene in celotnih stroškov. Pri polaganju talnega gretja uporabljamo veliko posameznih komponent – od cevi, plastifikatorjev, folij, zaščitnih in diletacijskih cevi, sponk, sistemskih plošč, regulacijskih enot in drugih dodatkov. Izbira kvalitetnejših komponent lahko zato znatno zviša višino začetnega vložka.
Potrebno pa je poudariti, da je investicijsko gledano razlika izjemno majhna, sploh, kadar jo primerjamo z dolgoročnimi prednostmi, ki nam jih kvalitetno talno gretje prinaša.
Uporaba kvalitetnih materialov zagotavlja hitrejšo povračilo investicije in daljšo življenjsko dobo ogrevalnega sistema.
Pri podjetju PROFIX imamo na voljo dva sistema talnega gretja in sicer STANDARD ter PROFIX®. Slednje, vključuje inovativno sistemsko ploščo, ki je plod slovenskega znanja, razvoja in proizvodnje. Gre za izdelek, ki presega vse standarde kakovosti in zaradi minimalne toplotne izgube zagotavlja še višje prihranke. To pomeni, hitrejše povračilo investicije in nižje stroške ogrevanja. Razlika v ceni med obema sistemoma pa je max. 300 EUR, pri hiši v velikosti 150 m2.
Pri kvalitetno vgrajenem sistemu talnega gretja ne prihaja do težav in okvar. V podjetju PROFIX, v 20-ih letih svojega delovanja nismo zabeležili niti enega škodnega primera ali reklamacije vgrajenega sistema. Držimo se visokih standardov, ker se zavedamo, da je riziko slabega talnega gretja prevelik – v primeru težav nastanejo absurdno visoki stroški.
Dolgoročno, lahko izbira kakovostnih materialov prinese prihranke pri vzdrževanju in energiji ter prispeva k udobju in zadovoljstvu z delovanjem sistema.
Fizične lastnosti prostora
Pri fizičnih lastnostih prostora govorimo o velikosti, razporeditvi, obliki in izolaciji prostora. Vse te značilnosti lahko vplivajo na oblikovanje cene talnega gretja. Na primer, večji prostori zahtevajo daljše cevi in posledično več diletacijskih cevi, kar poveča stroške namestitve. Pomembno je tudi upoštevati, ali je prostor dovolj izoliran, saj slaba izolacija vodi v večje toplotne izgube in s tem višje stroške ogrevanja ob sami uporabi talnega gretja.
Lokacija hiše
Naslednji dejavnik, ki vpliva na ceno investicije, kot tudi na stroške uporabe talnega gretja, je lokacija vaše hiše oziroma stavbe. Le-ta lahko stoji na senčni ali sončni legi.
Se sprašujete, kaj ima to opraviti s talnim gretjem?
Sončna lega prostora in velikosti oken vplivata na količino sončne energije, ki vstopa v prostor. Na primer, hiša, ki stoji na sončni legi in ima veliko steklenih površin, se bo ob ugodnih dneh delno ogrevala s sončno svetlobo in bo za doseganje želene temperature v prostoru potrebovala manj časa. V takšnih prostorih se lahko zmanjša obremenitev talnega gretja. Na drugi strani, pa lahko večja okna povečajo izgubo toplote in s tem ustvarijo potrebo po močnejšem talnem gretju.
To so nezanemarljivi podatki, ki jih strokovnjaki upoštevajo pri izgradnji delovnega načrta za polaganje talnega gretja.
Potrebe in navade ljudi
Navade ljudi se med seboj zelo razlikujejo – nekateri so zelo zmrzljivi in ogrevajo dom že pri 15 ˚C, spet drugim je vedno vroče in ob času, ko nekateri še niso zaključili z ogrevalno sezono, ti že hladijo prostore. Medtem ko je za nekatere idealna bivalna temperatura 21 ˚C, je drugim še pri 24 ˚C lahko hladno.
Zakaj je to pomembno? Od teh navad je odvisna optimalna temperatura talnega gretja, pri kateri se boste ogrevali. Pri talnem gretju je temperaturni režim v povprečju nastavljen med 30 in 35 ˚C, glede na namembnost posameznih prostorov pa se giblje od 25 do 35 ˚C. Če vam povemo, da vsaka dodatna stopinja predstavlja 6 % višji strošek, je jasno, da to ni nezanemarljiva razlika pri porabi električne energije, ki se odraža na višji ceni položnice.
Investicijsko gledano, prihaja do razlik tudi zaradi različnih načinov polaganja cevi. Optimalno je polagati cevi na krajši cevni razmak, ob katerem bo temperaturni režim lahko čim nižji – tako bo prihranek energije na dolgi rok višji. Žal je pa tako, da veliko ponudnikov še vedno vgrajujejo cevi na prevelik cevni razmak, da bi prihranili na začetni investiciji, kar pa ni dolgoročno donosno, saj zaradi večje porabe energije dodatno obremeni vašo denarnico.
Primer: Optimalno za bivalne prostore (z robno cono ob večjih steklenih površinah).
Končno ceno talnega gretja je težko opredeliti, saj je vsaka hiša projekt zase in zahteva individualno načrtovanje ter popolnoma personalizirano pripravo delovnega načrta. Pomembno je, da izberete zanesljivega partnerja, ki bo prisluhnil vašim željam in vam pomagal oblikovati najboljšo rešitev za vaš dom.
Cena talnega gretja je rezultat kombinacije različnih dejavnikov, ki segajo od individualnih potreb posameznika, fizičnih lastnosti prostora do uporabe materialov. Pomembno je upoštevati vse te dejavnike, saj vplivajo tako na višino investicije, kot tudi na stroške uporabe talnega gretja. Ne pozabite – začetna investicija je enkratna, stroški uporabe pa so konstantni.
Pri podjetju Profix upoštevamo vse vaše potrebe in specifične značilnosti prostora ter na podlagi vseh dejavnikov predlagamo najboljšo rešitev za vaš dom ali poslovni prostor.