Talno gretje je prva izbira ogrevanja, saj s svojim načinom delovanja zagotavlja zdravo in prijetno bivalno izkušnjo. Gre za energetsko učinkovit način ogrevanja, s katerim boste poskrbeli za topel dom za naslednjih 100 let. Vendar pa polaganje talnega gretja zahteva pozornost in skrbnost ter veliko mero strokovnosti. Le s pravilno izvedenim postopkom vgradnje bomo zagotovili optimalno delovanje sistema.
Polaganje talnega gretja vedno prepustite izkušenim strokovnjakom, ki bodo vgradnjo izvedli po jasno zastavljenem načrtu. V nadaljevanju bomo predstavili 7 ključnih korakov, ki jih lahko pričakujete pri montaži talnega gretja v vašem domu.
Kako deluje talno gretje?
Talno gretje v osnovi deluje na dokaj preprost način – v tla položimo cevi, ki s segrevanjem ogrejejo estrih in nato s prenosom toplote v tla ogrevajo prostor. Sliši se enostavno, kajne? Sama logika za sistemom talnega gretje je mogoče enostavna, dejanska izvedba in vgradnja pa je strukturiran in jasno načrtovan postopek, ki se mora izvajati po vnaprej predvidenem načrtu.
O samem delovanju talnega gretja in različnih sistemih, smo govorili v prejšnjem članku, zato bomo tokrat govorili o postopkih in korakih vgradnje. Polaganje talnega gretja je zelo tehnična zadeva, zato bo ta članek bolj tehnično naravnan.
Izvedba in polaganje talnega gretja
Pri vgradnji talnega gretja je potrebno toplovodne cevi umestiti na sistemske plošče in jih zaliti s cementno maso (estrihom). Montaža talnega gretja sicer ni zahtevna, vendar uspešna izvedba in vgradnja potekata po natančnem izračunu in delovnem načrtu za monterja.
Ne le, da nobena hiša ni enaka – pri polaganju talnega gretja lahko imata dve popolnoma enaki hiši, ki ležita na različnih lokacijah, drugačen delovni načrt. Ker obstaja veliko dejavnikov, ki vplivajo na temperaturo v hiši, mora vsak lastnik doma oziroma vsaka stranka, prejeti individualen načrt, projektiran posebej za njihovo hišo.
Polaganje talnega gretja v osnovi vključuje 7 korakov, ki jih morate zahtevati in pričakovati, v kolikor želite kvalitetni sistem talnega gretja, brez težav in zapletov. Predstavili bomo postopek, ki ga izvajamo pri podjetju Profix.
1. Korak – načrtovanje
Pred začetkom vgradnje talnega gretja je potrebno načrtovati, kje se bodo grelne cevi ali grelne plošče nahajale v prostoru, kakšna bo velikost sistema in kateri materiali bodo uporabljeni. Velikokrat se namreč načrti, ki so bili vloženi za gradbeno dovoljenje spremenijo. Spremeni se lahko površina prostorov ali si premislimo glede talnih oblog, se spremeni namembnost prostora ali pozicija razdelilca za talno ogrevanje.
Vse spremembe je potrebno upoštevati in narediti delovni načrt talnega ogrevanja, ki ga opravi strokovnjak oziroma projektant, glede na potrebe vašega doma.
2. Korak – priprava površine za polaganje talnega gretja
Preden lahko začnemo s polaganjem talnega gretja je potrebno pripraviti površino, na katero se bo talno gretje namestilo. To lahko vključuje odstranjevanje starega estriha, čiščenje in niveliranje podlage. V fazi priprave se mora objekt pripraviti do točke, v kateri so gradbena dela popolnoma in kvalitetno zaključena, v skladu s STANDARDI EN, STS, ISO ali drugimi ustreznimi predpisi o ravnini tal za talno gretje.
Pred izvedbo je zelo pomembno preveriti skupno višino sistema talnega ogrevanja (skupno višino sistema, ki vključuje dodatno izolacijo, sistemsko ploščo PROFIX®, estrih in zaključno oblogo). Pri tleh mora biti dovolj prostora za vgradnjo celotnega sistema za talno ogrevanje.
3. Korak – namestitev izolacije
Na osnovno betonsko ploščo položimo PE zaščitno folijo tako, da se pri spojih folija prekriva, spoje pa med seboj zalepimo z lepilnim trakom. Ob robovih oz. stenah pustimo nekaj cm dodatne folije, da ustvarimo »bazen«.
Ko položimo in zalepimo PE zaščitno folijo, položimo še obrobni trak iz penjenega polietilena. V primeru, da imamo dodatno izolacijo, ga položimo na vrh le-te. Obrobni trak položimo med steno in sistemsko ploščo PROFIX® tako, da pri izvedbi estriha ne pride v stik s steno ali stebrom – to se imenuje plavajoči estrih.
Nato lahko pričnemo s polaganjem in montažo sistemskih plošč. Pri podjetju PROFIX smo razvili inovativno sistemsko ploščo PROFIX®, ki omogoča hitro in enostavno polaganje talnega gretja. Kar je še pomembneje, gre za proizvod z eno veliko prednostjo – sistemska plošča PROFIX namreč omogoča do 100 % zalitost cevi z estrihom, kar je pri prehodu toplote v prostor in varčnosti ogrevanja izrednega pomena.
Polaganje sistemskih plošč se prične v kotu prostora. Sistemski plošči, ki meji na steno, prirežemo odvečno folijo (do EPS izolacije) in jo stisnemo ob obrobni trak. Plošče se položijo tako, da se prekrivajo druga z druga, med seboj pa jih pritrdimo s spojnimi čepi.
4. Korak – vgradnja talnega gretja
Po končani montaži sistemskih plošč PROFIX® začnemo s polaganjem cevi po predloženem načrtu. Cevi se vedno polagajo SPIRALNO, razen, če je v projektu zaradi določenih razlogov zahtevano drugačne. Cev PROFIX® PEX speljemo v omarico, jo zaščitimo z zaščitno cevjo in jo privijemo na dovod razdelilnika.
Cev vodimo od razdelilca do prostora, kjer naredimo zanko talnega ogrevanja. Če se le da, dovodno cev položimo ob zunanji steni prostora.
Priporočena dolžina cevi 16 x 2,0 mm: 100 m (max. 120m).
Priporočena dolžina cevi 20 x 2,0 mm: 120 m (max. 150m).
5. Korak – testiranje
Po končanem polaganju sistema talnega ogrevanja je potrebno izvest trdnostni preizkus, še pred izvedbo estriha ali betona. Preizkus opravimo tako, da na hladen sistem izvajamo pritisk 10 barov v trajanju 15 min.
Po uspešno opravljenem trdnostnem preizkusu je potrebno opraviti še preizkus tlaka, kjer mora biti tlak dvakrat višji od obratovalnega in ne sme biti manjši od 4 barov.
Izvedba estriha ali betona je dovoljena šele 24 ur po uspešno opravljenem testiranju. Brez uspešno opravljenega tlačnega preizkusa z zapisnikom ni dovoljeno pričeti z izdelavo estriha ali betona. Pomembno je povedati, da v kolikor sistem talnega gretja ne opravi preizkusa ali nima zapisnika o opravljenem testu, se garancija ne prizna.
Zapisnik o tlačnem preizkusu za polaganje talnega gretja mora vsebovati naslednje podatke:
- objekt in naslov,
- izvajalca talnega ogrevanja,
- izvajalca tlačnega preizkusa,
- vrsto razdelilnika in število zank za vsak razdelilec,
- tip in dimenzijo cevi,
- vrsto sistemske plošče,
- datum in uro pričetka tlačnega preizkusa,
- začetni tlak v sistemu talnega ogrevanja,
- datum in uro zaključka tlačnega preizkusa,
- tlak v sistemu talnega ogrevanja ob zaključku preizkusa,
- izvajalca estriha,
- vpis nesporno ugotovljenega rezultata – ali sistem tesni ali ne,
- podpis izvajalca tlačnega preizkusa in
- podpis investitorja ali odgovorne osebe od investitorja (nadzorni strojnih instalacij).
Po uspešno opravljenem testiranju je čas za izvedbo estriha ali betona. V tem času je sistem talnega gretja pod pritiskom. Izvajalca estriha ali betona je potrebno opozoriti, da je pozoren na potek izvedbe in da mora v primeru poškodbe cevi (iztek vode) nemudoma obvestiti izvajalca talnega gretja, ki bo napako saniral.
6. Korak – vgradnja estriha
Po namestitvi talnega gretja se toplovodne cevi zalije s cementno maso (estrih) oziroma se vgradi mokri ali suhi estrih.
Estrih
Osnovni sestavni deli estriha morajo biti skladni s SIST EN 13813. Pri sistemu talnega ogrevanja PROFIX® so za estrih postavljene določene zahteve, ki morajo biti izpolnjene pri vgradnji sistema. K estrihu je potrebno dodati estrih plastifikator po recepturi, ki je predpisana in dobavljiva s strani proizvajalca talnega ogrevanja. Po tej recepturi je možno doseči kvaliteto estriha (C 40 in F6) glede na zahteve standarda SIST EN 13813.
Ne glede na zgornje zahteve, mora estrih glede trdnosti in armature, ustrezati projektnim pogojem, ki jih definira projekt za stavbo. V kolikor si zahteve nasprotujejo, jih je potrebno v posamičnih primerih uskladiti, pri čemer mora prevladati mehanska trdnost estriha.
Debelina estriha znaša minimalno 30 mm nad gobicami in mora biti v tem primeru armiran z armaturno mrežo s palicami v pravokotnih smereh. V kolikor ni s projektom definirano drugače, je največja dopustna debelina estriha nad gobicami 50 mm. V primeru maksimalne debeline ni potrebno estriha dodatno armirati.
Beton
Kvaliteto in debelino betonske plošče nad sistemom določi projektant. Beton mora ustrezati standardu SIST EN 206-1. Maksimalno zrno je lahko največ 16 mm debeline. Najmanjša tlačna trdnost betona je C25/30, beton pa mora imeti konsistenco S3.
Izvajalec za polaganje talnega gretja seznani izvajalca estriha o zaščiti cevi talnega ogrevanja na mestu, kjer poteka diletacija (spoj). V kolikor ni določena diletacija s projektom, to določi izvajalec estrihov. V kolikor ni zaščitne cevi na mestu diletacije, se estrih ne sem izvesti. Zaščitno diletacijsko cev lahko namesti tudi izvajalec estrihov v dogovoru z izvajalcem talnega ogrevanja.
7. Korak – priprava sistema ogrevanja
Ko se estrih posuši (na zraku ali z grelno napravo po protokolu za sušenja estriha), nas čaka še finalni korak – sistem talnega gretja se lahko priključi na sistem ogrevanja. To običajno vključuje namestitev grelnega telesa (toplotne črpalke, kotla ali termostata), ki zagotavlja proizvodnjo toplote za ogrevanje vode.
Kvalitetno izvedeno polaganje talnega gretja bo poskrbelo za topel dom še nadaljnjih 100 let. Toliko je namreč predvidena življenjska doba talnega ogrevanja PROFIX. Je pa pomembno, da je izvedba in vgradnja izvedena kvalitetno in po vnaprej predvidenem načrtu. Talno ogrevanje je kompleksen izvedbeni proces, ki ga je najbolje prepustiti zanesljivemu partnerju, z dobrimi referencami in izkušnjami.
Naši prijazni in strokovni svetovalci PROFIX vam bodo z veseljem pomagali in vam brezplačno svetovali glede najboljše možnosti za vaš dom.